niedziela, 26 lutego 2012

"Oni" Joyce Carol Oates



"Naokoło stoją półki z książkami, żadna z nich nie jest nic warta, wiem to teraz, nawet książki Jane Austen, które tak bardzo lubiłam dawniej (…). To, co jest w tych książkach, nie wydarzyło się i nigdy nie wydarzy. Żadna z tych historii nie wydarzyła się naprawdę. W moim życiu coś się wydarzyło i o tym nie mogę przestać myśleć."

Tak pisała Maureen Wendall do swojej byłej wykładowczyni literatury Joyce Carol Oates. Usłyszała wówczas Joyce wiele gorzkich słów na swój temat, ale poznała też niezwykłe  perypetie swojej studentki. Tak oto historia zatacza koło. Losy Maureen i jej rodziny spisane zostają na kartach powieści "Oni" przez Oates.

środa, 15 lutego 2012

Najbardziej przereklamowane książki

Na każda listę  książek, które należy przeczytać powinna przypadać inna lista, ale tym razem książek od których należy trzymać się z daleka. Ponieważ z natury takie listy są bardzo subiektywne to starałam wyłuskać kilkanaście tytułów powtarzających się na takich czarnych listach książek.  Zdaniem wielu są to książki mocno przereklamowane i co za tym idzie kończące się gorzkim rozczarowaniem czytelnika.  Czy faktycznie szum wokół tych książek jest zdecydowanie przesadzony? Część z nich to "świeże" tytuły, które otrzymały solidne wsparcie od machiny marketingowej, inne to klasyki znane z tego ... że są znane. Książki pochodzą z anglojęzycznego kręgu kulturowego. Poniżej zestawienie chronologiczne  przereklamowanych książek. Lista ma charakter otwarty i coś mi mówi, że pewnie nie ma końca.





Najbardziej przereklamowane książki:

„Szkarłatna litera” (1850)  Nathaniel Hawthrone
„Moby Dick” (1851)  Herman Melville
„Ullyses” (1922) James Joyce
„Droga do Indii” (1924) Edward Morgan Forster
„Wielki Gatsby” (1925) Scott Fitzgerald
„Finnegans Wake” (1939) James Joyce
„Buszujący w zbożu” (1951)  J.D. Salinger
„Władca Pierścieni” (1954) J.R.R. Tolkien
„Atlas zbuntowany” (1957) Ayn Rand
„Szatańskie wersety” (1988) Salman Rushdie
„Harry Potter i kamień filozoficzny” (1997) J.K. Rowling
„Pamiętniki wampirów” (1999) Lisa Smith
„Kod Leonarda Da Vinci” (2003) Dan Brown
„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” (2005) Stieg Larsson
„Jedz, módl się, kochaj” (2006) Elizabeth Gilbert
Zmierzch (2006) Stephenie Meyer
„Księżyc w nowiu” (2006) Stephenie Meyer
„Zaćmienie” (2008) Stephenie Meyer
„Intruz” (2010) Stephenie Meyer