środa, 28 listopada 2012

"Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno” Michele Fitoussi


W świecie piękna zdominowanym przez francuskich projektantów i zachodnie koncerny istnieją dwa polskie akcenty. Właściwie to powinnam napisać o nich gwiazdy, których blask nie blednie pomimo upływu lat, trendów i nowych rozwiązań. Trudno byłoby sobie wyobrazić branżę kosmetyczną bez tych dwoje. Mowa o Helenie Rubinstein i Max Faktorze. Na początku XX wieku Maksymilian Faktorowicz otwierał pierwszy sklep w swojej nowej ojczyźnie za Atlantykiem, natomiast Helena Rubinstein zdążyła już rzucić na kolana Australię i zamierzała teraz podbić stary kontynent…

środa, 21 listopada 2012

"Wszystko o Ewie" 1950


Joseph Mankiewicz chciał być intelektualistą w Hollywood. Mawiał, że "jest pisarzem, który zajął się reżyserią, nie człowiekiem kina". O swoim dorobku reżyserskim wypowiadał się równie nonszalancko: "nakręciłem kilka filmów, by nikt nie zniekształcił tego co napisałem". Istotnie, w swojej pracy większą wagę zawsze przywiązywał do dialogów niż innych ozdobników filmowych. "Wszystko o Ewie" to jedno z jego szczytowych osiągnięć, gdzie Mankiewicz jako reżyser i scenarzysta był niewątpliwie w swoim żywiole. Ta opowieść o sławie i rywalizacji ma tak ponadczasowy charakter, że oglądając ją dziś z łatwością możemy ją przenieść na współczesny grunt. "Wszystko o Ewie" wykracza jednak poza gierki na i o teatralną sceną, bo wiele mówi o ciemnej stronie natury człowieka, który jest w stanie zrobić naprawdę wiele by osiągnąć swoje cele. Z taką "Ewą" nie raz zetknął się pewnie każdy z nas.

piątek, 16 listopada 2012

"Moje życie w kręgu obsesji” Joanne Limburg

"Nikt nie oczekuje normalności od poety. Mamy jakaś skłonność do chorób psychicznych różnego rodzaju. Niektórzy sugerują, że istnieje pewna szczególna cecha umysłu, która predestynuje człowieka do obu tych spraw. Kto ją ma, z dużym prawdopodobieństwem będzie albo kreatywny, albo szalony, albo wyróżni się kombinacją tych zjawisk". Joanne Limburg, autorka książki „Moje życie w kręgu obsesji” idealnie wpisuje się w powyższy schemat. Ma ona bowiem na swoim koncie dwa tomiki poezji oraz długą walkę z zaburzeniami obsesyjno–kompulsyjnymi. Joanne początkowo planowała napisanie powieści na ten temat, jednak skończyło się na rozbrajająco szczerej historii z nią samą w roli głównej.

piątek, 2 listopada 2012

"Ucieczka z krainy wiecznego śniegu” Stephan Talty

"Ucieczka z krainy wiecznego śniegu”, wyd. SQN, 351 stron, 2012 r.
oryg."Escape from the Land of Snows"

Walory duchowe i geograficzne czynią Tybet miejscem wyjątkowym. Usytuowany na dachu świata z powodów klimatycznych bywa nazywany Krainą Śniegu, a z powodów religijnych sanktuarium świata bądź buddyjskim królestwem. Jednak rzeczywistość jego mieszkańców już dawno przestała emanować spokojem i napawać optymizmem. Minęło ponad 50 lat odkąd Tybet mógł cieszyć się faktyczną niezależnością. Tym samym Lhasa, w dosłownym tłumaczeniu - "kraina bogów”, stała się "okupowaną stolicą z pustym tronem".