wtorek, 25 czerwca 2013

"Wyścig tajemnic” Tyler Hamilton & Daniel Coyle

Patrząc z pewną nostalgią wstecz na Tour de France w latach 1999-2005 trzeba stwierdzić, że działo się wówczas naprawdę wiele. Armstrong, Basso, Pantani, Ullrich, Winokurow to tylko kilka z nazwisk, które nadawały tempa całemu wyścigowi. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta, a stawka jak zwykle wysoka. Był to czas niezwykłych wzlotów, ale i bolesnych upadków. Marco Pantani przeszedł na tamten świat, a Lance Armstrong do historii jako siedmiokrotny triumfator TdF. Teraz wiadomo, że tamta intensywność w kolarskim świecie oraz pewne panowanie w nim Armstronga nie miała tylko podłoża czysto sportowego.

wtorek, 18 czerwca 2013

"Lektor" 2008

"Lektor", dramat obyczajowy, 2008 r.
reż. Stephan Daldry
na podstawie powieści Bernharda Schlinka
oryg. "The reader"


Wierny jak lektor

Czasami gdy oglądam jakiś film mam wrażenie, że wszystko w nim tworzy spójną, idealną całość. Od warstwy fabularnej przez zdjęcia, muzykę po obsadę aktorską, wszystko doskonale do siebie pasuje. Jak elementy układanki tworzącej razem ten sam obraz. Bez żadnych zgrzytów - wszystko jest na swoim miejscu. Przy czym nie mam tu na myśli gatunków obarczonych złożonymi intrygami kryminalnymi (jak np. w "Memento"), ale po prostu dramaty czy filmy obyczajowe. Ostatnio takie uczucie miałam gdy oglądałam "Lektora".

wtorek, 11 czerwca 2013

"Potęga strachu" 2006


Zabawy z bronią

Gdy mogła rozłożyć ten film na czynniki pierwsze i je ocenić sprawa przedstawiałaby się następująco: zdjęcia, muzyka - wysoko; obsada - wysoko; początek filmu, jego pierwsza godzina - bardzo wysoko, ostatnie pół godziny filmu - bardzo kiepsko. Tytuł polski również średnio oddaje treść i klimat tej produkcji. W każdym razie charakterystykę filmu "Potęga strachu" dobrze obrazuje krzywa, która z wysokiego pułapu nagle opada i leci w dół na łeb, szyję.

środa, 5 czerwca 2013

Hollywood w cytatach




"Kręcenie filmów to przedsięwzięcie wokół którego kręci się przez długi czas bardzo wielu ludzi nie robiąc absolutnie nic" - Francis Scott Fitzgerald (który pisał nie tylko powieści, ale i scenariusze filmowe)

~

"Nie jestem małą dziewczynką z małego miasteczka, która przejechała do dużego miasta by zrobić karierę. Jestem dużą dziewczynką z dużego miasta (Nowy Jork), która już dawno zrobiła karierę i która przyjechała do waszego małego miasteczka (Hollywood), bo miała taki kaprys" - Mae West

~

"W Hollywood bardziej niż cnota dziewczyny liczy się jej fryzura" - Marilyn Monroe

"Hollywood to miejsce, gdzie płacą ci tysiąc dolarów za pocałunek, a pięćdziesiąt centów za duszę" - Marilyn Monroe, jak widać nie tylko złotowłosa, ale i złotousta.

~

"Mówią, że w Hollywood zawsze należy wybaczać swoim wrogom - nigdy nie wiesz kiedy będziesz musiał z nimi pracować" - Lana Turner
~

"W Hollywood panny młode zachowują bukiety, a rzucają mężów" - Groucho Marx

~

"W Hollywood myślą, że jesteś stuknięty jeśli nie masz psychoanalityka" - Johnny Carson (aktor)

~

"Był czas, gdy aktorki chciały zostać gwiazdami; teraz mamy coraz więcej gwiazd, które chciałyby zostać aktorkami" - Laurence Olivier
~

"Większość z tych, którzy osiągnęli sukces w Hollywood odniosło z kolei porażkę jako ludzie" - Marlon Brando
~

"Ludzie wyruszają do kina na filmy zamiast sami się ruszać. Hollywoodzcy bohaterowie mają zapewnić wszelką przygodę dla wszystkich w Ameryce, podczas gdy sami Amerykanie siedzą tylko w ciemnych pokojach i oglądają ich" - Tennessee Williams


*** 

Ostatnio więcej czytam o starym kinie niż go oglądam. Niemniej jednak przedwczoraj dowiedziałam się w końcu co przydarzyło się Baby Jane. Obecnie mam przyjemność czytać książkę Stanisława Janickiego pt. "Odeon. Felietony filmowe". Mam nadzieję, że wkrótce podzielę się wrażeniami z tej ciekawej lektury. Przy okazji inna publikacja warta uwagi i oferująca interesujące spojrzenie na Fabrykę Snów nosi tytuł "Pollywood. Jak zbudowaliśmy Hollywood" Andrzeja Krakowskiego (wyd. PWN, 2012 r.).