piątek, 30 sierpnia 2013

"Zelda" Nancy Milford

Gdy młody Scott Fitzgerald poznawał Zedlę, śliczną i temperamentną dziewczynę z Alabamy, to nie mógł przewidzieć, że ich wspólne życie zostanie dotkliwie naznaczone przez piętno tragedii. Tak jak razem dzielili chwile szczęścia, triumfu i sławy w świecie artystycznej bohemy, tak razem przeżywali momenty próby. Historia tej pary to klasyczny przykład osiągnięcia szczytu marzeń, a następnie powolnego staczania się w dół – u niego w czeluście alkoholizmu, a u niej w chorobę psychiczną. Nie jest tajemnicą, że właśnie z tych doświadczeń Fitzgerald czerpał materiał do swojej prozy. Nie przejmował się uwagami, że po raz kolejny pisze o Zeldzie. Przyznawał otwarcie, że "ożenił się z bohaterką swoich opowiadań”. Nie wiadomo jak potoczyłyby się losy Scotta jako człowieka i jako pisarza gdyby nie spotkał na swojej drodze Zeldy Sayre.

piątek, 23 sierpnia 2013

"Skłóceni z życiem" 1961


"Skłóceni z życiem" to film, który przeszedł do historii, dzięki okolicznościom powstania. Warto poznać ich ogólny zarys by w pełni zrozumieć ten film. Arthur Miller tworzył od wielu lat scenariusz z rolą skrojoną specjalnie dla swojej ówczesnej żony, Marilyn. Gdy w końcu doszło do kręcenia filmu ich małżeństwo było już w stanie rozpadu. Miller nie ułatwiał wtedy Marilyn pracy; nie tylko nieustannie zmieniał scenariusz i kwestie, ale także ingerował w jej rolę. Poza tym aktorka miała już wówczas poważne problemy ze zdrowiem i lekami. Podobno ze względu na jej przekrwione oczy zaniechano kręcenia w technikolorze. Ale nie tylko ona, bo cała ekipa przeżywała swoje problemy - reżyser, John Huston oddawał się bez opamiętania się hazardowi, a Montgomery Clift nadużywał leków. Na planie w dusznym, gorącym klimacie Nevady wybuchały ciągłe kłótnie, które podsycało jeszcze notoryczne spóźnianie się Marilyn. Wszystkie te niesprzyjające okoliczności towarzyszyły powstaniu "Skłóconych z życiem". Mimo wszystko film nie przemienił się w katastrofę. W rezultacie powstało symboliczne pożegnanie z kinem Clarka Gable, Marilyn Monroe, a w dalszej kolejności także Montgomery Clifta.

Czy jednak odsuwając całą tą otoczkę na bok można doszukać się znamion arcydzieła w filmie? Zdania są podzielone, a prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku.

piątek, 16 sierpnia 2013

"Sunset Park" Paul Auster



"I zobaczyli ten dom, śmieszny, malutki, drewniany domek, który miał tylko jedno piętro i zadaszony ganek i wyglądał jakby go ktoś ukradł z prerii w Minnesocie i przypadkowo zrzucił w sam środek Nowego Jorku". Ten osobliwy opis dotyczy miejsca w którym zbiegną się życiowe ścieżki czterech młodych ludzi. Podejmują oni śmiałą decyzję o zamieszkaniu na dziko w tym opuszczonym i zapomnianym domu. Choć mają niewiele do stracenia to pobyt w Sunset Park okaże się punktem zwrotnym w ich życiu.

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

"Wspaniały rok 1939" 2009

"Wspaniały rok 1939", dramat, 2009 r.
reż. Stephen Poliakoff
oryg. "Glorious 39"


"Piękne było lato 1939, a jego wspomnienie musiało wystarczyć ludziom na długo". Na angielskiej prowincji z dala od frontu i huku wystrzałów początek wojny toczył się własnym rytmem i wedle własnych zasad. "Wspaniały rok 1939" to film poruszający nietypowy i kontrowersyjny temat - temat o którym wielu nawet dziś wolałoby zapomnieć.