środa, 10 kwietnia 2013

"Paul Newman. Biografia" Shawn Levy

Paul Newman, jeden z najprzystojniejszych aktorów w historii kina przyrównywał swój wdzięk… do kawałka kanadyjskiego bekonu. Jednocześnie narzekał, że te błękitne oczy, którymi tak wspaniałomyślnie obdarzyła go natura odwracają uwagę od jego warsztatu aktorskiego. Ten sam Paul Newman, bożyszcze kobiet, spędził ponad 50 lat u boku jednej wybranki, Joanne Woodward. Natomiast postacie, które z takim przekonaniem i nonszalancją grywał stanowiły jego kompletne przeciwieństwo. Bo Paul Newman był przede wszystkim poczciwym facetem. A z jakiej swojej roli był najbardziej dumny? Otóż, z roli filantropa, który przywracał dzieciom nadzieję na lepsze jutro oraz uśmiech na twarzy.

Ponieważ Paul Newman uznawany był często za swoisty "skarb narodowy” to biografię pióra Shawna Levy wypadałoby określić mianem skarbnicy wiedzy na temat życia tej legendy kina. Napisana potoczyście ozdobiona barwnymi anegdotami odkrywa nieznane oblicze bardzo znanego człowieka. Autor tworzy wiarygodny portret Paula jako człowieka oraz jako aktora zachowując równowagę pomiędzy tymi dwoma kluczowymi strefami. Cieszy fakt, że Levy nie pcha się na siłę do życia swojego bohatera, nie węszy wszędzie sensacji. Niemniej jednak potrafi także zauważyć drobne skazy na jego wizerunku. Autor jako zawodowy krytyk filmowy ma  również dobre oko w kwestiach kinematografii.

Paul Newman stanowił szczególny przypadek w Hollywood – był znany przede wszystkim ze swojej pracy twórczej, a nie skandali. W oczy aż razi jego wrodzona skromność oraz ta  normalność; cechy tak rzadkie w  hollywoodzkim, zwariowanym środowisku. Pomimo statusu wielkiej gwiazdy (w dodatku "obciążonej” nieprzeciętną urodą) nigdy nie zachowywał się jak typowy przedstawiciel tego zawodu.

Życie Paula Newmana to także spory kawałek historii kinematografii z uwzględnieniem współpracy ze słynnym Actors Studio czy najważniejszymi reżyserami. Kariera Newmana obejmuje przeszło 60 tytułów. Levy dużo miejsca poświęca jego charakterystyce jako aktora. Choć w życiu Paulowi niemal zawsze sprzyjało szczęście to jego filmowym bohaterom już nie – na ekranie odgrywał role ludzi lekceważonych, wykluczonych i cierpiących. To jego znak rozpoznawczy, zawsze stawiał sobie poprzeczkę wyżej niż od niego wymagano. "Traktowany z lekceważeniem z powodu tego nieodwracalnego faktu, że urodził się piękny, nauczył się przekuwać to piękno w narzędzie podstępu, kreując postacie, których urok zewnętrzny skrywał skomplikowaną i bolesną głębię". Z biegiem czasu i to przestało mu starczać – zaczął skłaniać się ku reżyserii. Shawn Levy z właściwą sobie bystrością opisuje proces rozwoju swojego bohatera widoczny zarówno na polu osobistym, jak i zawodowym.

Na koniec, ujmę wprost to, co próbuje przekazać przez całą tą recenzję – jest to publikacja z prawdziwego zdarzenia o aktorze z prawdziwego zdarzenia. W dodatku pierwsze wydanie (jakiejkolwiek) biografii Newmana na polskim rynku - trudno uwierzyć, że aktor pokroju Marlona Brando czy Humphreya Bogarta był tak konsekwentnie pomijany przez polskich wydawców. Czekać jednak było warto, a teraz warto przeczytać ten efekt blisko 4-letniej pracy pisarza. Polecam nie tylko fanom Paula, ale także wszystkim zainteresowanym starym kinem w najlepszym wydaniu.

Moja ocena: 5/6

"Paul Newman. Biografia” Shawn Levy, Wyd. Dolnośląskie, 430 stron, 2013 r.
oryg. "Paul Newman. A Life"

Recenzja dla serwisu lubimyczytac.pl

2 komentarze:

  1. Narzekał, że śliczny, no proszę:) Chętnie przeczytam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czaję się na te biografię, odkąd wspomniałaś na blogu, że wychodzi. Na razie mam uszczuplony budżet, ale na majówkę to będzie moja lektura!

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie uwagi, spostrzeżenia, sugestie czy rekomendacje są mile widziane. Wszystkie zawsze czytam, choć nie zawsze odpisuje. Jeśli komuś faktycznie zależy na kontakcie ze mną to najlepszym sposobem będzie droga mailowa.

podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...