poniedziałek, 5 września 2011

Ci, którzy zginęli - pamiętajmy o nich

Bolesny i okrutny fragment historii - II Wojna Światowa.

Często zdarza mi się myśleć o tych co zginęli i o tych, którzy musieli chwycić za broń zamiast za  p i ó r o . Gdyby tylko los obdarzył ich większym szczęściem, mogliby rozwijać swój talent i oddać się swojej pasji. Mogliby osiągnąć apogeum swoich możliwości.  Gdyby tylko przeżyli.

Ale oni stanęli do walki (niektórzy nawet nie zdążyli) i chwała im za to! Nie zostaną zapamiętani tylko jako kwiat polskiej inteligencji, ale także jako ludzie odważni, którzy zginęli za ojczyznę.

Nie jestem historykiem ani polonistą, podchodzę do  t e g o  wyłącznie na zasadach emocji i uczuć. Nie znam wszystkich faktów czy nazwisk, ale nie opuszcza mnie świadomość jak ogromne straty poniosła zarówno polska ludność jak i polska literatura. Takich rzeczy i takich ran nawet czas nie zdoła zamazać. 


Zginęli:

Bruno Schulz, któremu zawdzięczamy  wyjątkowy kawałek polskiej literatury pod tytułem "Sklepy Cynamonowe" oraz "Sanatorium pod Klepsydrą". Pamiętam jak wielkie wrażenie wywarły na mnie "Sklepy ..." - obiecałam sobie, że nie zginą w czeluściach niepamięci i do nich powrócę. Myśląc o tej książce, nie sposób nie myśleć o Bruno Schulzu, który został tak po prostu rozstrzelany przez Niemców w 1942 roku.

Krzysztof Kamil Baczyński - uczestnik powstania warszawskiego podczas którego zginął w wieku lat 23 (1944 rok). Miał być nadzieją polskiej literatury, jednak jego przeznaczenie było zupełnie inne.  
Poezja Baczyńskiego skupiała się na wojnie i czytając ją ciarki przechodzą po plecach.

"Nocą słyszę, jak coraz bliżej
drżąc i grając krąg się zaciska.
A mnie przecież zdrój rzeźbił chyży,
wyhuśtała mnie chmur kołyska.(...)"


Dokładnie w 12 dni później także w powstaniu warszawskich zginął inny polski poeta czasu wojny Tadeusz Gajcy. Miał 23 lata i wspaniałe perspektywy na przyszłość.
Tadeusz Boy Żeliński - tłumacz literatury francuskiej, pisarz, poeta. Został rozstrzelany we Lwowie w 1941 roku.

Inni polscy pisarze, którzy wojny nie przeżyli to m.in.: Józef Czechowicz, Lech Piwowar, Władysław Sebyła,  Andrzej Trzebiński. 
Ps. Powyższy post jest zainspirowany filmem o oblężeniu Warszawy widzianej oczami kamery Juliena Bryana (emitowany 1 września, TVP 1).

1 komentarz:

Wszystkie uwagi, spostrzeżenia, sugestie czy rekomendacje są mile widziane. Wszystkie zawsze czytam, choć nie zawsze odpisuje. Jeśli komuś faktycznie zależy na kontakcie ze mną to najlepszym sposobem będzie droga mailowa.

podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...