czwartek, 4 sierpnia 2011

Pechowa "Szcześciara"

"Szczęściara", dramat, Kanada, 2001 r.
w reżyserii Johna Fawcetta
oryg. "Lucky Girl" 

Ten film „spadł” na mnie zupełnie niespodziewanie i zostawił po sobie niezatarte wrażenia. Muszę przyznać, że sposobem skakania po wszystkich, możliwych kanałach wpadam czasami na świetne kino. Nie znałam tytułu, nie wiedziałam co właściwie oglądam i co najważniejsze czy  w ogóle warto. Ale było warto!

 Dzięki „Szczęściarze” powiedzenie jestem twoim dłużnikiem przybiera całkiem nowego znaczenia. A to wszystko dlatego, że owy film porusza problem hazardu. Sam tytuł  jest  jedynie gorzką ironią. 

Katlin* jest typową nastolatką – przykładną córką, uczennicą czy koleżanką. Ma ciekawe hobby – obstawia amatorskie (oczywiście nielegalne) zakłady sportowe w swojej szkole. A ponieważ dobrze jej idzie, a Katlin to dziewczyna rezolutna i pewna siebie to sama zaczyna przyjmować zakłady od swoich kolegów. Jednak jak to mówią fortuna kołem się toczy i szczęście odwraca się od Katlin. Dziewczyna  popada w długi, a jej koledzy są bezlitośni co do ich egzekwowania – „nie ma zmiłuj się”. Katlin nie ogranicza się już do zakładów bukmacherskich – automaty, karty, ruletka stają się jej sposobem na przetrwanie. Jednak nic nie idzie po jej myśli i zupełnie traci kontrole.

Co robi dziewczyna, która popada w coraz to większe tarapaty ze stosem długów do spłacenia?
a)      załamie się i przepłacze całą noc;
b)      powie o swoich problemach rodzicom;
c)      zaciąga coraz to nowe długi żeby spłacić stare.

Decyzje Katlin nieraz są nieodpowiedzialne, nierozsądne czy po prostu głupie. Katlin przyjdzie słono zapłacić za swoją lekkomyślność i naiwność. Coś co zaczęło się jako zwykła zabawa będzie miało swoje poważne konsekwencje.

Film „Szczęściara” jest świetnym stadium psychologicznym hazardzisty – jak zaczyna i jak kończy – oraz wglądem  w  niebezpieczny, hazardowy światek.

Moja ocena: 8/10


*W role Katlin wcieliła się Elisha Cuthbert, znana szerszej publiczności miedzy innymi z serialu „24 godziny”. Elisha swoją rolą udowodniła, że jest nie tylko piękną, ale także bardzo zdolną aktorką. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie uwagi, spostrzeżenia, sugestie czy rekomendacje są mile widziane. Wszystkie zawsze czytam, choć nie zawsze odpisuje. Jeśli komuś faktycznie zależy na kontakcie ze mną to najlepszym sposobem będzie droga mailowa.

podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...