niedziela, 21 lipca 2013

Czego nie wiedzieliście o Tennessee Williamsie


Tennessee Williams (1911-1983)

1. Tennessee Williams wcale nie nazywał się "Tennessee". W rzeczywistości nawet nie urodził się w stanie Tennessee. Przyszedł na świat jako Thomas Lanier Williams w małym miasteczku w Mississippi. Przydomek "Tennessee" przylgnął do niego w jakiś sposób dopiero w Nowym Jorku.

2. Jedną z cech charakterystycznych dramatów Williamsa było osadzanie ich w dusznym klimacie południowych stanów Ameryki.

3. Wiele motywów pojawiających się w swoich sztukach Williams zaczerpnął bezpośrednio z własnego doświadczenia. Jego rodzina daleka była od ideału; podobny motyw trudnych stosunków rodzinnych często wpisuje się w dramaty Williamsa. Poza tym bohaterowie jego sztuk zmagają się zwykle z wieloma problemami jak niedopasowanie społeczne, choroby psychiczne, uzależnienia czy przemoc.

4. Jeden z jego czołowych dramatów pt. "Tramwaj zwany pożądaniem" również może mieć odzwierciedlenie w życiu Williamsa. Panuje przekonanie, że postać Stanleya Kowalskiego została zainspirowana jego partnerem, który odznaczał się właśnie brutalnym i bezkompromisowym zachowaniem. Idąc dalej tym tropem można doszukiwać się podobieństw pomiędzy Blanche a samym Tennessee...

5. W tym miejscu należy wspomnieć, że Tennessee jawnie przyznawał się do swojej (homo)seksualnej orientacji.

6. Siostra dramaturga cierpiała na schizofrenię. Lekarze potraktowali ją lobotomią - operacja jednak nie powiodła się i była katastrofalna w skutkach. Brzmi znajomo? Williams poświecił temu tematowi osobną sztukę pt. "Nagle, ostatniego lata".7. Williams miał znaczny wkład w amerykańską kinematografię; kilkanaście z jego dramatów przeniesiono na ekrany. Niektóre z nich wielokrotnie - największym "wzięciem" wśród filmowców cieszy się "Szklana menażeria", "Tramwaj zwany pożądaniem" oraz "Kotka na gorącym blaszanym dachu". TU można znaleźć jego szerszą filmografię. Natomiast sam Tennessee chętnie włączał się w pracę nad scenariuszami. W ten sposób dołączył do grona scenarzystów.

Zobacz recenzje filmów na podstawie sztuk/scenariuszy Williamsa:

1958 - Kotka na gorącym blaszanym dachu
1962 - Słodki ptak młodości
1964 - Noc iguany
1966 - Przeznaczone do likwidacji
2008 - Zaginiony diament

8. Tennessee Williams został nagrodzony dwukrotnie nagrodą Pulitzera - w 1948 roku za "Tramwaj zwany pożądaniem" oraz siedem lat później za "Kotkę na gorącym blaszanym dachu".

9. Schyłek jego kariery pisarskiej przypada na lata 70. Tennessee zmagając się ze śmiercią życiowego partnera popada w alkoholizm i depresję. Nic już nie jest takie jak było wcześniej, sztuki również spotykają się z chłodnym przyjęciem.

10. Śmierć Tennessee Williamsa  należy do kuriozalnych przypadków. Zmarł w wieku 71 lat w hotelowym pokoju dławiąc się nakrętką od kropli do oczów. Jednak nadużywanie narkotyków i alkoholu  również nie pozostało bez wpływu na ten wypadek - wieloletnie stosowanie używek przez dramaturga stłumiło bowiem normalny odruch wymiotny. Jednak według nieoficjalnych źródeł jego śmierć była bezpośrednim wynikiem przedawkowania.

11. Powstało wiele książek poświęconych życiu dramaturga. Poczynając już od 1975 roku kiedy to Tennessee wydał swoje wspomnienia ("Memoirs"). Donald Spoto,  światowej klasy biograf, również stworzył jego biografię pt. "The kindness of strangers: the life of Tennessee Williams".  W Polsce nie wydano (dotychczas) żadnej.

3 komentarze:

  1. się nam notki tematycznie zbiegły :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, tyle ciekawostek, aż zachęciłaś mnie do bliższego poznania autora. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Twórczość Tennessee Williamsa miałam na studiach - czytałam "Szklaną menażerię". Chętnie przeczytałabym inne jego dramaty, choć ciężko jest z ich dostępnością.

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie uwagi, spostrzeżenia, sugestie czy rekomendacje są mile widziane. Wszystkie zawsze czytam, choć nie zawsze odpisuje. Jeśli komuś faktycznie zależy na kontakcie ze mną to najlepszym sposobem będzie droga mailowa.

podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...